Den for­lad­te rock­er­borg i Aal­borg, der engang huse­de HA’s nu ned­lag­te Aal­borg-afde­ling, har været under ham­me­ren to gan­ge i de sene­ste måne­der, og to kend­te erhvervs­folk var en over­gang inter­es­se­re­de i en over­ta­gel­se. Det har Fri­heds­bre­vet tid­li­ge­re afdæk­ket.

På bag­grund af en omfat­ten­de aktind­sigt hos Aal­borg Kom­mu­ne kan Fri­heds­bre­vet nu afslø­re mere om det for­løb, der end­te med, at Karl Hen­rik Fre­de­rik­sen – i dag­lig tale Frugt Karl – og Lars Ørbæk opgav at få fin­gre i rock­er­bor­gen kal­det Angels Pla­ce – selv om de hav­de en option på at købe den.

Lige nu: Bliv med­lem og spar 50%

Få halv pris før­ste måned og få adgang til al vores ind­hold – fra artik­ler som den­ne til vores sto­re podcast­ka­ta­log.

Bliv med­lem og spar nu
Allerede medlem?