Nu er amerikanerne – og dermed også Trump-tro typer med appetit på overtagelse af den store ø – virkelig landet i Grønland.
Med et splinternyt amerikansk konsulat i hjertet af Nuuk med få meter til både parlament og regeringsbygningerne i den arktiske hovedstad, et besøg fra både ambassadør og særlig udsending, mineselskabers millionaftaler, olieeventyr, og så selvfølgelig arbejdsgruppen mellem USA, Danmark og Grønland er der altså nok at se til for tiden for amerikanere med blik mod de nordlige dele af Rigsfællesskabet.
Det er i hvert fald det indtryk, amerikanerne rigtig gerne vil give, vurderer Ulrik Pram Gad, der er seniorforsker ved Dansk Institut for Internationale Studier (DIIS) med speciale i Arktis.
Men det er i hans optik ikke hele sandheden.
Spar 50% lige nu
Få halv pris lige nu og få adgang til alt indhold fra Frihedsbrevet – fra afsløringer til fængende podcasts.
Se alle vores tilbudPopulære artikler
Fri Stat
Uhyggelige anklager mod milliardkoncern: Bliver Gitte holdt i...
Fri Finans
Grønne iværksættere afsløret i mulig fakturafusk: Få dage efter...
Fri Politik
Tidligere særlig rådgiver: “Det overrasker mig meget, at Jakob...
Fri Finans
Ejendomsmatador i ny møgsag: Investorer blev ført bag lyset før...