Bilag afslører ekstravagant forbrug hos Dansk Folkepartis tidligere ledelse: Italiensk vin for 216.348 skattekroner og medlemskab af fin Tivoli-salon for 111.875
Vinflaskerne har klirret hos Dansk Folkeparti.
På lidt mere end halvandet år købte Dansk Folkeparti mere end 1.300 flasker vin for i alt 216.348 kroner fra partikassen på Christiansborg, afslører interne bilag. Andre bilag viser, at partiet også har brugt skattekroner fra partikassen på at være med i Tivolis eksklusive erhvervsklub, hvor et medlemskab koster mere end 100.000 kroner årligt.
I dag er vinen forsvundet, siger ledelsen i Dansk Folkeparti, som retter kritik af den tidligere sekretariatschef for at stå bag det store indkøb af vin.
Selv afviser chefen, der i dag arbejder hos Danmarksdemokraterne, at kommentere sagen via hendes advokat, som også er draget ind i den spegede sag.
Bliv medlem og læs videre – spar 50%
Støt uafhængig journalistik og få adgang til hele vores arkiv – fra afsløringer til fængende podcasts.
Se alle vores tilbudPopulære artikler
USA2025
På MAGA-bevægelsens yndlings-værtshus efter skæbnemøde: “Nu er...
Fri Stat
Velfærdsdronning med kriminelle forbindelser dukker op igen og...
Fri Proces
Partner hos Kammeradvokaten solgte konkurs-lejlighed til...
Fri Kultur
Projekt X: “USA vil bare bruge indlandsisen til at gemme deres...