Dokumenter afslører: Kalundborg Kommune forhandlede bolighandler på stribe for Novo Nordisk
Det var ikke en enkeltstående sag, da Frihedsbrevet i sidste uge kunne afsløre, at en topembedsmand i Kalundborg Kommune i det skjulte arbejde for Novo Nordisk.
Topembedsmanden – kommunens magtfulde teknik- og udviklingsdirektør Michel van der Linden – forhandlede ikke kun aftalen med den private grundejere Mia Reesen helt i mål, indtil Novo Nordisk blev introduceret på målstregen.
Van der Linden og embedsværket i kommunen gjorde nemlig det samme i en række andre bolighandler i området.
Frihedsbrevet kan nu beskrive, hvordan Kalundborg Kommune systematisk har opereret på vegne af Novo Nordisk ved at være mellemhandler og ejendomsmægler i adskillige handler i det østlige Kalundborg, hvor Novo Nordisk har brugt et trecifret millionbeløb på at købe grunde af private borgere.
På baggrund af ejendomsoplysninger, mails og vidnesbyrd fra en lang række nuværende og tidligere grundejere i området, kan Frihedsbrevet beskrive en praksis, der er stærkt problematisk, vurderer flere eksperter.
Tilbud: Bliv medlem og få hele historien for kun 69 kr.
Bliv medlem til særpris lige nu og få adgang til hele Frihedsbrevet. Fra artikler til podcasts – få original journalistik, du ikke finder andre steder
Udnyt tilbuddet herPopulære artikler
Fri Stat
Opholdssted hjalp syrisk mand med at flytte ind på kollegie under falsk...
Fri Finans
Han blev beskyldt for at holde hånden under nogle af finanskrisens...
Fri Politik
Hør de skjulte optagelser: Grønlandsk politiker deltog i...
Fri Kultur
B.T.s journalister sender brev til chefredaktøren og kræver...