Fængselsbetjent så indsat sluge pose med hvidt pulver uden at slå alarm: 12 timer senere blev han fundet død i sin celle
En aften i sommeren 2021 slugte en 39-årig mandlig indsat i Jyderup Fængsel en pose med 2–3 gram hvidt pulver foran en fængselsbetjent. I stedet for at få lægehjælp og komme under særlig observation blev manden ført tilbage til sin celle. 12 timer senere døde han.
På baggrund af politiets afhøringer af de ansatte, aktindsigter og interviews kan Frihedsbrevet oprulle sagen, hvor modsatrettede forklaringer og et glas og en pose med hvidt pulver spiller en central rolle i at finde en forklaring på, hvorfor den 39-årige mand skulle dø.
En professor i kriminologi er kritisk over fængslets håndtering af sagen, og familiens advokat mistænker myndighederne for urent trav.
Særtilbud: Spar 100 kr. lige nu
Få den første måned for bare 29 kr. og få adgang til alt indhold fra Frihedsbrevet – fra afsløringer til fængende podcasts.
Se alle vores tilbudPopulære artikler
Fri Politik
Dokumenter afslører: Radikal bevægelse på den yderste...
Fri Politik
De Syv Bjerges Mandat: I det skjulte har en frikirkepræst opnået stor...
Fri Politik
Kronvidne i drone-sag: Politiet siger, at det ikke var droner
Fri Politik
Radikale vil bekæmpe vold mod kvinder: Kandidat holdt...