Der er en lil­le eks­klu­siv grup­pe af dan­ske rig­mænd, som er ble­vet rig­tig godt behand­let af ATP.

Mens hele Dan­marks obliga­to­ri­ske pen­sions­kas­se har præ­ste­ret at tabe fle­re hund­re­de mil­li­ar­der af pen­sions­for­mu­en de sene­ste år, så har enkel­te vel­ha­ve­re nydt godt af at have ATP’s mil­li­ar­der i ryggen. 

Pen­sions­kas­sens inter­ne kapi­tal­fond – ATP Pri­va­te Equi­ty Part­ners (ATP PEP), der inve­ste­rer i andre kapi­tal­fon­de – er nem­lig gået langt for at til­træk­ke en udvalgt ska­re af dan­ske rigmænd. 

Med ATP’s pen­sions­mid­ler i ryg­gen er de vel­ha­ven­de dan­ske­re ble­vet til­budt at købe sig ind i en af ATP’s fon­de på vil­kår, der iføl­ge bran­chekil­der og eks­per­ter er nær­mest umu­li­ge at kon­kur­re­re med.

I man­ge år har det været en vel­be­va­ret for­ret­nings­hem­me­lig­hed, hvad vil­kå­re­ne inde­bar – ind­til nu.

10 udvalg­te inve­sto­rer – ni sel­ska­ber, som blandt er ejet af rig­mænd, og fag­for­e­nin­gen Leder­ne – er ble­vet lok­ket med at beta­le en meget lav pris for at få for­val­tet deres pen­ge og sam­ti­dig inve­ste­re side om side med ATP’s mil­li­ar­der i i ATP-fon­den ATP PEP IX B.