Dansk Fol­ke­par­tis euro­pa­par­la­men­ta­ri­ker, Anders Visti­sen, har ansat to assi­sten­ter med en yderst kon­tro­ver­si­el for­tid på sit kon­tor i Bruxel­les. 

Beg­ge har været en del af den høj­re­ek­stre­me orga­ni­sa­tion Gene­ra­tion Iden­ti­tær, der vil have alle mus­li­mer ud af Euro­pa.

Det har skabt intern røre i Dansk Fol­ke­par­ti, der har en lang tra­di­tion for at eks­klu­de­re med­lem­mer, der har sym­pa­ti­er til høj­re for par­ti­et.

Mens Anders Visti­sen har ansat de to, så har fle­re af hans grup­pe­fæl­ler i EU arbej­det aktivt for at gøre bevæ­gel­sen ulov­lig i deres respek­ti­ve lan­de. 

Lige nu: Bliv med­lem til en valg­fri pris

Få hele histo­ri­en, og bestem selv, hvad du vil beta­le for Fri­heds­bre­vet de før­ste to måne­der. Det kan koste alt fra 0 kr. til 129 kr. Men skynd dig – til­bud­det gæl­der kun i en kort peri­o­de.

Vælg din pris her
Allerede medlem?