Lette penge og lav risiko: Derfor elsker automekanikeren, eks-islamisten og kokain-købmanden at sælge velfærd
I 2024 blev der brugt 66,4 milliarder skattekroner på det specialiserede socialområde. Det er mere end prisen på byggeriet af de 14 nye supersygehuse tilsammen.
Selvom beløbet stiger år for år – særligt til en række nye private aktører – er der meget begrænset kontrol med de virksomheder, der forgyldes for at passe på samfundets svageste.
Muligheden for stor profit og manglen på regulering er et stort problem for retssikkerheden og forvaltningen af vores alle sammens skattekroner, mener en ekspert.
Bliv medlem og læs videre – spar 50%
Støt uafhængig journalistik og få adgang til hele vores arkiv – fra afsløringer til fængende podcasts.
Se alle vores tilbudPopulære artikler
Fri Finans
Epsteins tidligere ejendomsforvalter John Christensen taler ud:...
Fri Finans
Sådan fik Epstein fingrene i prins Henriks vens luksusø
Fri Kultur
Bizar ordveksling mellem kendt journalist og Lars Findsen citeret i...
Fri Finans
Fængselsdømt storspekulant fra finanskrisen på spil igen