Mercedes til konen og otte millioner til søns tennis: Tidligere FN-chef fængslet i Danmarks største bestikkelsessag

En tidligere FN-chef gennem 17 år i Danmark er blevet fængslet med krav om tilbagebetaling af over 400 millioner kroner og udlevering til USA i en gigantisk sag om svindel og bestikkelse med FN-midler.
Fængslingen ved den spanske højesteret den 13. marts kommer efter en dom i oktober sidste år, hvor FN’s domstol i New York slog fast, at ukrainske Vitaly Vanshelboim har bedraget for 58,8 millioner dollars eller 387 millioner kroner og modtaget 21 millioner kroner i bestikkelse, mens han var souschef i FN-organisationen UNOPS i FN-byen i København.
UNOPS er FN’s projektorganisation, der har hovedkvarter i København, hvor 736 personer er ansat.
Sagen er den absolut største bestikkelsessag i Danmarkshistorien og mange gange større end den såkaldte Atea-sag, hvor flere personer i Region Sjælland og it-virksomheden Atea blev dømt for at have givet og modtaget bestikkelse.
Populære artikler
Fri Finans
Skjulte optagelser: Dømt serieløgner er tilbage i...

Fri Politik
Mette Frederiksen tordnede mod RUC – Dokumenter afslører, at...

Fri Mads
Fri Mads #151: “Retskaffenhed uden magt er blot en mening”

Fri Stat
13-årig psykisk syg pige blev ulovligt anbragt på ø af milliardvirksomhed
