Mette Frederiksen gør “forskel” på samtaler og forbliver tavs om beskyldninger om intimidering af Berlingskes chefredaktør
Mandag løb Folketingets traditionsrige afslutningsdebat af stablen. På falderebet for det politiske år spurgte Frihedsbrevet statsminister Mette Frederiksen til en sag, hun tidligere har afvist at “gå ind i.” Det drejer sig om en ordveksling med Berlingskes chefredaktør Tom Jensen, hvor Mette Frederiksen – ifølge Tom Jensen – skulle have truet avisen med en politianmeldelse forud for udgivelsen af en artikel om departementschef Barbara Bertelsens telefonindkøb. Spørgsmål til sagen har statsministeren tidligere skudt til hjørne med den begrundelse, at hun ikke “går ind i” samtaler, hun har med andre mennesker på tomandshånd. Det er på trods af, at Mette Frederiksen flere gange, både før og efter sin samtale med Tom Jensen, har gjort netop dét. Senest i sin nye podcast Statsministeren spørger. Til Frihedsbrevet forklarer statsministeren, der fortsat afviser at gå ind i sagen, at samtaler har “forskellig karakter”.
Særtilbud: Spar 100 kr. lige nu
Få den første måned for bare 29 kr. og få adgang til alt indhold fra Frihedsbrevet – fra afsløringer til fængende podcasts.
Se alle vores tilbudPopulære artikler
Fri Politik
Dokumenter afslører: Radikal bevægelse på den yderste...
Fri Politik
De Syv Bjerges Mandat: I det skjulte har en frikirkepræst opnået stor...
Fri Politik
Kronvidne i drone-sag: Politiet siger, at det ikke var droner
Fri Politik
Radikale vil bekæmpe vold mod kvinder: Kandidat holdt...