
Hvis man er medlem af DSU – Danmarks Socialdemokratiske Ungdom – har man særlig adgang til få fingrene i et lukrativt lån fra cigarkassen Stjernens Studiefond, som siden 1948 har støttet unge socialdemokrater med rentefrie studielån.
Nu viser en række nye oplysninger, at den praksis kan være i strid med reglerne.
Frihedsbrevet har således fået indsigt i fondens vedtægter, og intet sted fremgår det, at lånene primært skal gives til unge DSU’ere, som det ellers har været praksis i årevis. At de rentefrie studielån fortrinsvis er rettet mod unge socialdemokrater, fremgår både af DSU’s hjemmeside og legathåndbogen.
Og det er i strid med vedtægterne at favorisere DSU’ere, når det ikke står i vedtægterne, siger fondsekspert Søren Bergenser, advokat og indehaver af Bergenser Advokatfirma.
Log ind
Du skal være logget ind for at kunne læse og lytte til Frihedsbrevet.
Populære artikler
Fri Finans
Afsløring: HA-præsident dybt involveret i million-renovering for...

Fri Finans
Torben Möger blev udråbt som den største pamper i nyere tid – men han...

Fri Politik
Midt i hungersnød og beskyldninger om folkedrab: Israel inviterer...

Fri Finans
Tal afslører, at det går langt værre end forventet for Aarhus...
