Statsministeriet fik ambassadørrapport et halvt år før Trump-genvalg: “Viser at regeringen burde have forberedt sig på spørgsmålet om Grønland”

Den danske regering har været blind for Donald Trumps store og vedvarende interesse i Grønland, og fra dansk side har man ikke forstået vigtigheden af at pleje relationerne med Grønland i en tid med spændinger i Arktis.
Sådan lyder det nu fra flere udenrigs- og sikkerhedspolitiske eksperter på baggrund af en hidtil ukendt rapport fra USA’s tidligere ambassadør i Danmark Carla Sands, som Frihedsbrevet har fået aktindsigt i hos Statsministeriet.
Dokumentet tegner et billede af, at den danske regering burde have forberedt sig bedre på, hvad den ventede med Trump ved magten, lyder det fra professor i statskundskab ved Københavns Universitet Mikkel Vedby Rasmussen, som har læst den 27 sider lange rapport.
“Rapporten er endnu et eksempel på, at i det øjeblik Trump vinder præsidentvalget, burde den danske regering forberede sig på, at spørgsmålet om Grønland vil komme op igen.”
Log ind
Du skal være logget ind for at kunne læse og lytte til Frihedsbrevet.
Populære artikler
Fri Finans
Mercedes til konen og otte millioner til søns tennis: Tidligere FN-chef fængslet i...

Fri Politik
Kongehuset tvang Forsvaret til at betale 6 millioner skattekroner til Kong Frederiks...

Fri Forskning
De scorer millioner af kroner: Mød medicinalgiganternes yndlingslæger

Fri Finans
Skandalebosted blev forgyldt med millioner af skattekroner: Alligevel undlod...
