Tegnefilm, slikposer til en kvart million og oppustelige dyr: Partier kaster om sig med penge til “EU-oplysning”
Hvert år uddeler Europa-Nævnet 20 millioner kroner, som skal bruges på at oplyse offentligheden om Den Europæiske Union og dennes arbejde. Der er ikke tale om midler fra EU; det er noget, der er besluttet på den danske finanslov, og derfor er det altså dine, mine, din søsters, din fars, din kærestes, din fjendes og din kollegas penge, der finansierer, at nogle udvalgte kan gå rundt og oplyse om EU.
Udvalgte og udvalgte, man skal jo bare søge om det, og det kan til tider virke til, at der ikke skal vildt meget til for at blive dét: udvalgt.
Særligt nemt er det for de politiske partier, der har en særlig pulje dedikeret til dem. Den bærer det passende navn partipuljen.
Samtlige partier i Folketinget modtager penge fra puljen, bortset fra Liberal Alliance. Og så er der Borgernes Parti, der ikke har været berettiget til tilskud, inden de blev valgt ind.
Beløbene, som de enkelte partier får bevilget på årsbasis, strækker sig fra et par hundrede tusinde til et par millioner. Og der er vidt forskellige måder, partierne bruger pengene på, kan jeg se i deres regnskaber og afrapporteringer, som jeg har fået indsigt i.
Det vil jeg fortælle mere om. Nu.
Bliv medlem af Frihedsbrevet for at læse hele artiklen.
Lige nu: Bliv medlem til en valgfri pris
Få hele historien, og bestem selv, hvad du vil betale for Frihedsbrevet de første to måneder. Det kan koste alt fra 0 kr. til 129 kr. Men skynd dig – tilbuddet gælder kun i en kort periode.
Vælg din pris herPopulære artikler
Fri Finans
Erhvervsmænd samlede millioner ind til kræftramte børn, men...
Fri Finans
Han gik personligt konkurs: Nu gør falleret ejendomsmatador...
Bogmærker
Erdogan Aslan siger, han har politianmeldt Frihedsbrevet, men det er...
Fri Politik
Sprækker i det nordiske sammenhold efter Mette...