Danske våben produceret af Mærsk-fabrik blev brugt i kontroversielt kup mod demokratisk valgt præsident i Guatemala
I 1954 havde amerikanerne og præsident Dwight D. Eisenhower fået nok af det demokratisk valgte statsoverhoved i det mellemamerikanske land Guatemala, Jacobo Árbenz.
Landet havde ifølge amerikanerne bevæget sig i en stadigt mere kommunistisk retning, og den amerikanske præsident bemyndigede en fordækt CIA-operation kaldet “Operation PBSuccess”, som væltede Àrbenz. I årene efter fulgte et USA-støttet militærdiktatur.
Operationen havde også et dansk islæt.
Soldaterne, som CIA brugte til at vælte præsidenten i Guatemala, var nemlig bevæbnet med danske maskinpistoler produceret af Dansk Industri Syndikat, i folkemunde Riffelsyndikatet, en våbenfabrik ejet af Mærsk.
Lige nu kan du få adgang for bare 79 kr.
Støt uafhængig journalistik og få adgang til hele vores arkiv – fra afsløringer til fængende podcasts.
Se alle vores tilbudPopulære artikler
Fri Finans
Epsteins tidligere ejendomsforvalter John Christensen taler ud:...
Fri Finans
Rockerpræsident og ejendomsinvestor: Her er ejeren af...
Fri Finans
Ny bonus-ballade: Pensionsgigant har skjult bonusser for 900...
Fri Politik
Noter fra en valgkamp #1: Socialdemokratiets anonyme DF-kritiker...