Den tidligere konservative folketingspolitiker Naser Khader bekræfter overfor Frihedsbrevet, at han i går har sendt en klage over advokatfirmaet Plesner til Datatilsynet.
Det sker på baggrund af den advokatundersøgelse, som Det Konservative Folkeparti bestilte efter fem kvinder i juli stod frem i en DR-artikel, hvor de berettede om overgreb begået af Khader.
Naser Khader siger til Frihedsbrevet, at klagen omhandler, at han ikke har givet samtykke til den omfattende undersøgelse af sit privatliv, og derudover har han ikke flere kommentarer.
Frihedsbrevet ville ellers gerne have spurgt Naser Khader om, hvorfor han klager over en undersøgelse, som han selv har indvilliget i at medvirke i, og som han efterfølgende har udtalt sig om.
Bliv medlem og læs videre – spar 50%
Støt uafhængig journalistik og få adgang til hele vores arkiv – fra afsløringer til fængende podcasts.
Se alle vores tilbudPopulære artikler
Fri Forsvar
“Han gik under øgenavnet H.C. Andersen”: Tidligere HA-rocker...
USA2025
Epstein rådgav magteliten om oliepriser, chikanesager og...
Fri Finans
Fire topfigurer stævnet i milliard-konkurs: Onkel mistænkes for at...
Fri Stat
Advokater revser kommune: Børn blev ulovligt anbragt hos...