Valgkampens andet store interview fandt sted lige før klokken 15 torsdag, da Mette Frederiksen gik på TV 2 og ikke ville svare på, hvorvidt hun går af som formand, skulle det gå så vidt for sig, at Socialdemokratiet ikke genvandt magten som det skete ved de to forrige folketingsvalg.
Men hun understregede dog i interviewet, at hun ikke havde mange flere år i dansk politik i sig. Og at hun jo havde været her i mange år.
Det var alt sammen i det andet store interview.
Det første store interview fandt sted i Børsen, hvor hun over for den evige politiske journalist Kasper Kildegaard udlagde det, hun også præsenterede fra Folketingets talerstol, da hun kort efter middag indtog den:
At Socialdemokratiet – blandt andet – går til valg på en formueskat, og at det er denne, der skal finansiere partiets ellers ufinansierede lilleskole-forslag.
Intentionen med skatten er at ramme landets rigeste, forklarede hun til Børsen, og Socialdemokratiet foreslår konkret, at man skal betale 0,5 procent i skat af en formue, hvis den er på mere end 25 millioner kroner (per person). Formuen inkluderer alt lige fra penge i banken til friværdi.
Mens den artikel gik i trykken, mødte Lars Løkke Rasmussen (M) den valgfeberinficerede presse, der i klumper fulgte hans færd nede i Vandrehallen ude foran Folketingssalen.
“Det er på alle måder en dårlig idé, der er båret af misundelse. Man kan tage et kig til Norge og se den heftige udflytning, der har været fra det norske samfund, for eksempel til Schweiz,” sagde han dér og slog ellers et slag for, at valget, set med hans øjne, blev udskrevet på et ærgerligt tidspunkt, da flere aftaler ikke er vedtaget ved lov.
Frihedsbrevet fylder 5 år: Få et helt år for bare 555 kr.
Hip hip hurra! Vi fejrer, at vi er blevet 5 år med et godt tilbud til dig. Du sparer hele 993 kr. Men skynd dig – tilbuddet varer ikke længe.
Bliv medlem og spar nuPopulære artikler
Fri Bandit
Korruptionsanklagede betjente blev brutalt anholdt klokken 05.00: Nu...
Fri Politik
Til remigrationskonference i Porto med de mest...
Fri Forsvar
Efter mistanker om korruption: Nu er dansk-ukrainsk kæmpe på vej mod...
Fri Finans
Stjerneiværksættere gav urigtige oplysninger: Sådan lokkede...