Efter at have tilbragt en torsdag aften i selskab med Søren Gade, ved jeg om ham, at en af hans livretter er en rejecocktail med 1000 øers dressing, asparges, sprød salat og ørredrogn. En anden er braiserede svinekæber med sprøde grøntsager, grov mos og kraftig sauce.
Jeg ved, at han ikke synes, at det at være formand for Folketinget er verdens mest spændende job. Ja, han sammenligner det ligefrem med at være en “kastreret hankat”. Og så ved jeg, at han i hvert fald synes, at arbejdet som formand for Esbjerg Havn er mere betydningsfuldt.
Jeg ved også, at Søren Gade er en mand, der står fast på sin ret. Der er ikke nogen, der skal fortælle ham, hvordan man gør tingene. Eller hvordan man får stemmer. Og da slet ikke Venstres formand, Troels Lund Poulsen, som han sender noget af en stikpille.
Efter at have tilbragt en torsdag aften i selskab med Søren Gade har jeg fået svar på en række spørgsmål, det danske pressekorps forgæves har forsøgt at jagte ham for svar på de seneste mange måneder.
Men inden vi kommer for godt i gang, finder jeg det på sin plads at fortælle, hvordan jeg bar mig ad med at komme i besiddelse af al denne viden.
Jeg ankommer til Tisvilde Kro lige efter klokken 18, hvor der her til aften har indfundet sig 40 forskellige udgaver af Morten Løkkegaard og de dertilhørende kvindelige pendanter. Dette inkluderer den originale Morten Løkkegaard.
Beskeden i indgangen lyder på at finde sig et bord og så gå op i baren og bestille diverse fornødenheder. Menuen er fastsat på forhånd efter aftenens hovedpersons ønsker og består således af den føromtalte rejecocktail og de efterfølgende braiserede svinekæber.
Særtilbud: Spar 100 kr. lige nu
Få den første måned for bare 29 kr. og få adgang til alt indhold fra Frihedsbrevet – fra afsløringer til fængende podcasts.
Se alle vores tilbudPopulære artikler
Fri Finans
Topfigurer i prominent investeringsselskab i åben krig: Her er...
Fri Politik
Dokumenter afslører: Radikal bevægelse på den yderste...
Fri Politik
Kronvidne i drone-sag: Politiet siger, at det ikke var droner
Fri Kultur
I årevis tyranniserede René Redzepi sine ansatte og betalte ikke...