Kan det passe, at Mike Fonseca er den eneste, der har fået tilbudt en pose penge for at overdrage sit mandat til Moderaterne?
Spørgsmålet synes indlysende nemt at svare på, men Moderaterne har siden søndag ikke kunnet fremmane et svar.
Særligt når Frihedsbrevet spørger, om løsgængeren Jon Stephensen har fået et tilbud, der minder om Mike Fonsecas, bliver der stille.
“Det har jeg ingen kommentar til,” lyder det fra partisekretær Britt Bager til Frihedsbrevet. Til TV 2 lød det i går, at hun ikke vidste det, fordi det var før hendes tid.
Jon Stephensen nægter også at give en kommentar til Frihedsbrevet.
I et gammelt interview med DR om Jon Stephensen siger Lars Løkke Rasmussen, at man tilbød Jon Stephensen noget, “så han kunne komme godt videre”.
Tilbud: Bliv medlem for bare 69 kr.
Bliv medlem til særpris lige nu og få adgang til hele Frihedsbrevet. Fra artikler til podcasts – få original journalistik, du ikke finder andre steder
Udnyt tilbuddet herPopulære artikler
Fri Stat
Video afslører tidligere HA-supporters rå magt mod 14-årig autist på...
Fri Bandit
Den mystiske Mr. Dave fik VIP-behandling af københavnske natklubber,...
Fri Stat
Tre måneder efter Frihedsbrevet skrev om ALS-syge Gitte, slukkede...
Fri Forsvar
Afslører efter samtaler med dansk politi: Ikke én eneste fjendtlig...